Forehand Nasıl Vurulur - Tennis Istanbul Blog - Tenis Forehand Vuruş

Tenis Oynarken Daha iyi Nasıl Forehand Vurabilirim?

Forehand Nasıl Vurulur? | Tenis Oynarken Daha İyi Nasıl Forehand Vurabilirim?

Bu dönem makalelerimizde vuruşlar üzerinden gitmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda tenis oynarken nasıl daha iyi forehand vurabileceğinize, vuruş tekniklerinin neler olabileceğine, forehand vuruşunu nasıl rakibinize üstünlük sağlayacak bir silah haline getirebileceğinize bakacağız. Bu yazımız yeni başlayanlara nazaran orta ve ileri düzeydeki sporcularımız için biraz daha faydalı olacaktır.

  • Daha iyi forehand nasıl vurabilirim? Dünya geneline baktığımız zaman tenis oynayanların %85’i forehand vuruşunu backhand vuruşuna kıyasla daha çok kullanıyor. Forehand, backhand tarafına kıyasla daha rahat bir vuruş aynı zamanda topu hızlandırması backhand’e göre daha kolay. Artık günümüz tenisinde her oyuncunun en az bir tane silahı olması gerekiyor, genellikle oyuncular da bu silahını forehandleri yapıyor ve oyun planlarını buna göre organize ediyorlar. Teniste forehand vuruşu ilk öğretilen ve oyun geliştikçe en çok üzerinde durulan vuruş. İyi bir forehand için; ayakların doğru hareket etmesi, iyi pozisyon alınması, topu hızlandırmak için raketin C şeklinde açılması ve vücut rotasyonunun doğru yapılması yani –sağlaklar için- ağırlığın sol omuzdan sağ omuza doğru ileri gidecek şekilde aktarılması gerekir. Roger Federer, Rafa Nadal, Del Potro, Sloane Stephens, Maria Sharapova gibi iyi forehand vuran oyuncuları izleyerek de kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Forehand basit bir vuruş olarak gözükse de oldukça farklı vuruş teknikleri mevcut. Hem tutuşlara hem de vuruş tekniklerine kısaca göz atacak olursak; forehand vururken iki tane ana tutuş var, Eastern ve Semi-Western. Yazıyı okuyan sporcularımız zaten detaylarını biliyorlardır, eastern tutuş biraz daha Federer gibi daha açık, Semi-Western ise Nadal, Wawrinka gibi biraz daha kapalı tutuştur. Vuruş tekniklerinde eastern tutanlar biraz daha topa düz vurabiliyor baseline’a (arka çizgiye) daha yakın oynayabiliyor ve rallileri daha çabuk bitirebiliyorlar. Nadal, Wawrinka gibi semi-western grip kullananlar günümüz tenisinde daha yaygın, onlar biraz daha top-spinli vurabiliyorlar ancak tabii ki bu tutuşla da topu hızlandırmak yine flat vurmak ve puanları dikte etmek mümkün. Örneğin Djokovic’in de forehandi semi-western’e yakın ancak hem flat hem de gerektiği zaman top-spin kullanabiliyor. Sonuç olarak tenis oynarken forehand vuruşunuzu spinli veya flat kullanabilirsiniz. Puan içinde oyunu karıştırmak adına bazı vuruşlarınızı flat bazı vuruşlarınızı top-spin kullanabilirsiniz. Tennis Istanbul olarak önerimiz vücut yapınıza, gücünüze, ayaklarınızın çabukluğuna göre bir oyun tarzı belirledikten sonra ona göre de forehand tutuşunuzu şekillendirmeniz. Küçük yaşta öğrendiğiniz tutuşunuzu zamanla oyun tarzınızla beraber değiştirebilirsiniz. Örneğin güçlüyseniz, bacaklarınız hızlıysa, dayanıklılığınız iyiyse biraz daha kapalı tutuş kullanabilir, Nadal gibi kontra bir oyun tarzını kendiniz için belirleyebilirsiniz. Maria Sharapova gibi bacaklarınız diğer sporculara göre yavaşsa ve agresif oynamak zorundaysanız biraz daha açık tutup flat oynayarak puanları dikte edebilir, puan içindeki rallileri siz yönetebilir ve rakibe göre daha az koşabilirsiniz. İki oyun tarzının da kendine göre avantajları ve dezavantajları var.
  • Tenis maçlarını kazanmak için sporcunun bir veya iki silahı olmak zorunda. Silah derken kısaca şunu belirtiyoruz: Vuruşuyla kendine kolay puan çıkarmak. Genellikle de bu vuruşlar forehand ve/veya servis Örnek vermek gerekirse Nadal’ın forehand’i, Federer’in forehand ve servisi, Serena Williams’ın servisi ve forehand’i, Del Potro’nun forehand’i gibi…

Forehand vuruşunu nasıl iyi bir vuruş, bir silah haline getirebiliriz? Aslında zaten siz istemeden forehand tarafınız daha çok gelişiyor, antrenmanlarda, maçlarda ister istemez kortta kaldığınız süre boyunca daha çok forehand vuruyorsunuz. Bununla beraber, çeşitli drilllerle, doğru eğitimle, daha fazla maç yaparak ve iyi forehand vuranları izleyerek gerekirse taklit ederek forehand tarafınızı daha güçlü hale getirebilir, maçlarda daha efektif kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak forehand vuruşunuzun üstünde çok durmanız ve faydalı hale getirip maçlarda efektif kullanmanız gerekir.  Doğru teknikle başlamak önemli, ancak şunu da unutmayın oyununuz ve yaşınız ilerledikçe tutuşunuzla ufak ufak oynayabilir, vuruşunuzu oyununuza entegre edebilirsiniz. Daha top-spinli veya daha flat oynamınız gerektiğine koçlarınızla beraber karar verebilir tutuşunuzla da bu doğrultuda ufak oynamalar, değişiklikler yapabilirsiniz.

Forehand oldukça detaylı bir vuruş, bir sürü farklı kombinasyon, vuruş şekli, tekniği ve tutuşu var. Ancak bir o kadar da basit bir vuruş, kafanızda fazla kurmadan doğru eğitimi alıp doğru oyuncuları takip ederseniz belli bir seviyeye geleceksiniz. Bu makaledeki bilgileri görsel olarak, bir videoda izlemek isterseniz, bizim de YouTube kanalımızı takip edebilir, oradaki vuruşlara bakarak ilerleyebilirsiniz. Forehand videomuzu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Alican Seren
Tennis Istanbul

Tenis Oynarken Daha iyi Nasıl Forehand Vurabilirim?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir