Tenis Oynarken Ne Giyilir - Tennis Istanbul Blog - Tenis Kıyafeti

Tenis Oynarken Ne Giyilir? Korta Çıkarken Yanıma Almam Gereken Malzemeler Nelerdir?

Tennis-Istanbul-Blog

Tenis Malzemeleri Nelerdir, Tenis Oynarken Ne Giyilir?

Tenise yeni başlayan arkadaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de tenis ürünleri. Hangi raketi almam lazım? Ağırlığı önemli mi? Raket gribi ne demek? Kıyafet ne olmalı? Ayakkabı önemli mi? gibi bir sürü soruyla karşılaşıyoruz. Fazla zamanınızı almadan bunlara cevap verip sizleri en iyi şekilde yönlendirmek isteriz.

Raket konusu oldukça önemli. Doğru raketi uygun fiyata almanız ve uzun vadeli kullanmanızı isteriz. “Raket fiyatları çok yükseldi” dediğinizi duyar gibiyiz,  bu sebeple size güzel bir çözüm sunmak istedik. Eğer tenise yeni başlıyorsanız, hemen gidip bir raket satın almak yerine öncelikle eğitim aldığınız kişi veya akademiden size ilk 4-5 antrenmanınız için raket sağlamasını ve sonrasında da eğitim aldığınız kişiden sizi yönlendirmesini isteyin. Sizi tanıdığı için raketin kaç gram olacağını, grip kalınlığının ne kadar olması gerektiğini en iyi bilen kişi o olacaktır. Başlamadan kendi tecrübenize göre alırsanız hata yapıp raketinizden memnun kalmayabilir, size uygun olmayan rakete gereğinden daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

Tenis raketi teli (kordaj) nedir? Raketin topla buluştuğu yere tel takılır, buna kordaj da denir. Kordajların da her üründe olduğu gibi farklı markaları, kaliteleri ve bütçeleri vardır. En dikkat edilmesi gereken konu kalitesi ve kalınlığıdır, yeni başlayanlara 1.20mm ile 1.30mm arası öneririz. Kalın kordaj ile daha uzun oynarsınız, ince kordaj ile ise top hissiniz daha iyi olur.

Tenise başlayacağız spor kıyafetimiz ne olsun? Öncelikle mağazamızı gözden geçirmenizi öneririz, 200’den fazla ürünle sporcularımızın her zaman yanındayız: www.tennisistanbul.com/magaza/. Tenis için hem kadın hem erkek tarafında spor kıyafetiyle korta çıkmanız yeterli olacaktır. Yaz aylarında t-shirt ve şort/etek, kış aylarında ise eşofman altı ve üstü gibi ürünlerle rahatlıkla tenis oynayabilirsiniz.

Tenis ayakkabısı önemli mi? Nasıl ayakkabı almam gerekir? Tenis ayakkabısı aslında oldukça önemli, hatta bazı kulüpler uygun ayakkabı giymezseniz korta zarar vermemesi için sizden ayakkabı almanızı, almazsanız kortları kullanamayacağınızı belirtirler. Tenis oynarken rahat hareket etmek, topa hızlı koşabilmek oldukça önemlidir, bunları yaparken de doğru ayakkabıyla yapmanız sağlınız için önemlidir. Bileğinizi burkmak, aşil tendonunuza zarar vermek istemezsiniz değil mi? Aynı zamanda da doğru ayakkabıyla daha az yorulup, topa daha hızlı yetişebilirsiniz. Sert zemin ve toprak kort ayakkabıları da farklıdır ancak ilk aşamada özellikle yeni başlayanlar için çok önemli değildir, bu yüzden sert zemin ayakkabısıyla rahatlıkla toprak kortta da oynayabilirsiniz. Tenis ayakkabıları koşu ayakkabılarına kıyasla biraz daha sert ve ağırdır, ayağınızın burkulmasını ve diğer sakatlıkları engeller.

Son olarak da çorap seçiminden bahsedelim. Aslında çorap çok önemli gibi durmasa da ayak sağlığınız ve kort içi hareketiniz için kalın çorap kullanmanızda fayda var. Eğer ince çorap seviyorsanız çift çorap giymenizi öneririz. Ayağınızın sağlam olması, yere sağlam basması oldukça önemli. Ayağınızın ayakkabı içinde dönmesi sakatlıklara neden olabilir.

Bol sporlu bir dönem olmasını dileriz.

Tennis Istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir