Tenis Maçı Nasıl Kazanılır - Tennis Istanbul Blog - Kazandıran Taktikler

Tenis Maçı Kazandıran Kısa Taktikler!

Tenis Maçı Nasıl Kazanılır? | Maç Kazandıran Kısa Taktikler

Çok zorlu bir dönemden geçiyoruz, umarım herkesin sağlığı yerindedir. Biz de Tennis Istanbul olarak tüm ekip ve sporcular evimizde karantina kurallarına en ciddi seviyede uyum sağlıyor, salgın geçene kadar evde kalmayı hedefliyoruz. Ancak evde kalırken boş durmak yerine tenisle ve sporla ilgili kendimizi geliştirmeye devam ediyor, farklı konularda ilerlemeye çalışıyoruz. Evdeyken hepiniz hareketli kalabilir, yapılabilecek farklı kondisyon programlarını hayata geçirebilirsiniz. Böylelikle hem psikolojinize hem de sağlığınıza fayda sağlayabilirsiniz.

Bugünkü konumuz YouTube kanalımızda da bahsettiğimiz “Maç Kazandıran Taktikler.” Bu yazımızda daha çok veteran dediğimiz 30 yaş ve üstü sporcularımıza ufak taktikler vereceğiz ve oynadıkları turnuvalarda, özel maçlarda daha başarılı olmalarına destek sağlayacağız.

Şirketler arası eğitimlerde ve maçlarda gözlemlerimizi paylaşarak daha iyi bir maç oyuncusu olmanıza katkı sağlayacağız. Bazı sporcu arkadaşlarımızdan şunu çok duyuyoruz, “Ben maç yapmayı sevmiyorum.” Eğer bunu yenilmeyi sevmediğiniz için söylüyorsanız tekrar değerlendirin lütfen. Sporun en keyifli kısmı kazanmayı ve kaybetmeyi öğrenmek. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki antrenman veya antrenman maçı sizi limitli geliştirir. Sizi asıl geliştirecek olan yaptığınız maçlar ve her maçtan sonra kendinize göre çıkardığınız analizlerdir.

Şimdi şirket çalışanları veya ferdi olan veteran oyuncular için hangi noktalara daha dikkat edebiliriz inceleyelim:

  • Birçok oyuncuda gözlemliyoruz; maç başladığında, rakibin servis oyunlarında normalden fazla return (servis karşılama) hatası, kendi servisimizde ise bolca çift hata yapabiliyoruz. Rakibe oynama şansı vermeden çok sayıda basit hata yaparak hem kendimize olan güvenimizi kaybediyoruz hem de rakibimizi kolayca kaybettiğimiz puanlarla rahatlatıyoruz. Rakibimiz de “Ben karşımdakini yenerim, en kötü topu içeride tutarım, nasıl olsa o hata yapar” diyerek kafaca kendini rahatlatıyor ve size karşı avantaj sağlıyor. Bu sebeple çok basit bir cümle olsa da çok geçerli: TOPU OYUNDA TUTUN. En azından ilk 4 oyun bir strateji geliştirene kadar rakibi tanımak adına ilk 7 top içinde siz hata yapan taraf olmayın.
  • Rakibinizi maçtan önce tanıyamıyorsanız, maç öncesi ısınırken analiz etmeye çalışın. Maçta rakibe göre hızlı bir plan çıkarabilmek ve ona göre oynamak çok önemli. Kendi oyun tekniğiniz ve planınız tabii ki olmalı ancak kısa sürede rakibinizin eksik vuruşlarını hızlıca anlamaya çalışın. Örneğin ısınırken veya maçın ilk oyunlarında, backhand’inin daha zayıf, ayak hareketlerinin de ağır olduğunu analiz ettiniz. Bu durumda ağırlıklı olarak backhand tarafına oynayabilir, arada drop shot kullanabilir, rakibi koşturmaya çalışabilirsiniz. RAKİBİ ANALİZ ET VE ONA GÖRE TAKTİK GELİŞTİR.
  • Önemli bir strateji de, oyunu biraz karıştırmaya çalışın. 1. maddede topu oyunda tuttuk ve siz bize dediniz ki “Eğer rakip de her topu içeriye atarsa ne yapmam lazım?” Bu tip rakiplere karşı sahanın diğer tarafına farklı açılarda, farklı uzunluklarda veya farklı tekniklerle vuruşlar yapabilirsiniz. Örneğin, bir slays, arkasına bir yüksek top, arada sırada kısa toplarla rakibinizin momentumunu bozabilirsiniz ve hata yapmasını sağlayabilirsiniz. OYUNU KARIŞTIR.
  • Psikolojik olarak sağlam olmanız lazım. Birçok sporcuda gözlemlediğimiz, daha maça başlamadan “Kesin yenilirim, iyi değilim, rakip benden çok daha kuvvetli” gibi ifadeler duyuyoruz. Sadece teniste de değil, herhangi bir konuda negatif başladığınız bir süreci başarılı tamamlamanız çok zor. Kendinize güvenmeniz lazım. Maç başladıktan sonra da aynı şekilde, kötü oynadığınız bir puan veya bir oyundan sonra tekrar diğer puana veya bir sonraki oyuna aynı şekilde sıfırdan konsantre olmanız gerekiyor. Her puanı ayrı ayrı düşünüp, her puana %100’ünüzü vermeniz gerekir. MENTAL OLARAK POZİTİF OL.

Özetle, Tennis Istanbul olarak antrenman planınızla beraber fazlasıyla maç yapmanızı öneriyoruz. Veteran turnuvalarına, özel maçlara katılmanız sizi bir üst seviyeye taşıyacaktır. Rakiplerden bir adım önde olmak için; topu daha fazla oyunda tutun, rakibinizi ısınmada başlayarak analiz etmeye çalışın, oyunu farklı vuruşlarla karıştırın ve son olarak her zaman maçı kazanacağınızı düşünerek oynayın.

Alican Seren
Tennis Istanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir