Tenise Nasıl Başlarım - Tennis Istanbul Blog - Tenis Nasıl Oynanır

Tenis Nasıl Oynanır? Tenise Nasıl Başlarım?

Tenise Nasıl Başlayabilirim? | Nasıl Tenis Oynayabilirim?

Tennis Istanbul ekibi olarak çok sıklıkla karşılaştığımız bir soru:  “Tenise başlamak istiyorum ne yapmam lazım?” Tenis oynamak için aslında bir korta, tenis raketine ve topa ihtiyacınız var. Duvar yaparak, video izleyerek ve uygulayarak, arkadaşlarınızla oynayarak veya profesyonel eğitim alarak başlayabilirsiniz.

Ancak yeni başlayanlar için arkadaşla oynamak, duvar yapmak, kendi kendine öğrenmeye çalışmak hem zor hem de riskli olacaktır çünkü yanlış teknikle başlayabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşınız da sizin gibi yeni başlıyorsa karşılıklı oynamak oldukça zor olacaktır. Bu sebeple Tennis Istanbul olarak önerimiz aklınızın yattığı bir kulüpte/tenis akademisinde en azından ilk etapta 5-6 saatlik eğitim almanız, ortamı ve süreci görmeniz yönündedir.

Sıklıkla karşılaştığımız bir diğer soru da; “17 yaşındayım, tenise başlamak için çok mu geç kaldım?” Ne mutlu ki tenise başlamanın yaşı yok; 50’li yaşlarda başlayıp haftada 5 gün antrenman yaparak “Veteran Turnuvalarında” başarılı olan birçok sporcu var. Önemli olan, başladıktan sonra sizin ne kadar emek verdiğiniz, ne kadar antrenman yaptığınızdır. Tabii ki 18 yaşında başlayan bir sporcu Türkiye Büyükler Klasmanında dereceye giremez veya dünya çapında bir tenisçi olamaz, bu mucizeden de öte bir durum olacaktır, bu durum her spor için geçerlidir. Peki başarılı bir tenisçi olmak için, Türkiye’de sıralamaya girmek için, Çağla Büyükakçay gibi profesyonel oynamak için, Amerika’da burs almak için ne zaman başlamam lazım? Veliler olarak bu tip hedefiniz varsa çocuğunuzu en erken 5, en geç 9 yaşında tenise başlatabilirsiniz.

20 yaş ve sonrası başlayanlar için de gelen sorulardan bir tanesi ne kadar sürede tenis oynamayı öğrenebilirim? Bilmeniz gereken en önemli konu tenis uzun vadeli bir spor, bir şirkette stajyer olarak başlayıp Genel Müdür Yardımcısı olmak ne kadar zorlu ve uzun bir yolculuksa iyi tenis oynamak, maç kazanmak, turnuvalarda başarılı olmak da o kadar engebeli ve zorlu bir süreç. Bu sebeple sabırlı olmanız kendinizi sürekli ilerletmeniz, tenisi bir yaşam tarzı haline getirmeniz gerekir. Ancak kısa vade düşünenler için de şunu söyleyebiliriz; 10-12 saat içinde ana vuruşları bilecek ve uygulayacak seviyeye rahatlıkla geliyor olmanız lazım. Eğer gelmediyseniz yavaş ilerlemişsiniz demektir.

Spor yapmaya başlamak, tenis oynamak size çok ciddi katkı sağlyacaktır. Çocuğunuzu spora verecekseniz farklı arkadaşları olmasını, iyi bir karakterde büyümesini, planlı&programlı olmasını, kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını, kaybetmeyi erken yaşta öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Belli bir yaşın üstündeyseniz de, spora başladığınız zaman daha sağlıklı olacak, farklı bir sosyal çevreye girecek ve kendinize bir hobi edineceksiniz.

Herkese sağlıklı, bol sporlu günler dileriz.

Alican Seren
Tennis Istanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir