Teniste iyi Servis Nasıl Atılır - Blog - www.tennisistanbul.com

İyi Servis Atmak için Nelere Dikkat Etmem Lazım?

Bugüne kadar yazdığımız makalelerde daha çok dünya tenisinde olanları, gittiğimiz turnuvalarda edindiğimiz tecrübeleri, tenisin insanlara faydalarını konuştuk. Bugün biraz da vuruşlar üzerine konuşalım.

Bugün teniste iyi bir servis için neler yapmak lazım ona bakacağız. Öncelikle tenisin en önemli vuruşunun “servis” olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Servisten direkt puan çıkarmak ya da iyi bir servisten sonra hücum gücünü elimizde tutmak çok önemli olduğu için hem yeni başlayanlar, hem de profesyonel seviye için herkesin servis antrenmanı yapması başarının anahtarlarından biri. Antrenman için günde 1 saat süreniz varsa en az 15 dakikasını servis atmaya ayırmanız gerekiyor. Servisle oyuna başladığımız için iyi seviyede bir tenisçinin her game servisinden 1-2 puan çıkarması, orta ve yeni başlayan seviyesinde ise hem az çift hata yapması hem de servisin rakibe avantaj sağlamaması yani servis karesinin çizgisine yakın/uzun atabilmesi beklenir.

Servis atarken dikkat etmemiz gerekenleri 5 aşamada inceleyelim;

1- Öncelikle raket tutuşundan başlayalım. Tutuşumuz yeni başlayanlar ve orta seviye için “continental” grip olmalıdır. İyi seviyedeki oyuncuların gripleri değişkenlik sağlasa da %90 kullanılan grip budur, Tennis Istanbul olarak herkese servis atarken“continental” grip öneriyoruz. Söz konusu grip için yapmam gerken raketi tokalaşırmış gibi tutmak…

2- Nasıl pozisyon almamız lazım? Sağlaklar için sol ayağım önde ayak ucu çapraza, kortun sağ tarafına bakmalı, sağ ayağımın ucu sol ayağımın topuk tarafına gelecek şekilde geride olmalı ve düz karşıya bakmalı. Videodan izlemek için YouTube kanalımıza bekleriz: https://www.youtube.com/watch?v=EkuLmr-eOpU

3- Topu attığınız yer çok çok önemli. Doğru yere atarsanız servisiniz daha iyi seviyeye gelir. Sağlaklar için yine topu sol elinizle ilk 4 parmağınızla külah tutar gibi kavramanız ve fırlatmadan yavaşça yukarıya bırakmanız lazım. Topu 2 raket boyu yukarı atmanız ve hafif düşerken topla buluşmanız gerekir. Topu sol ayağınızın (sağlaklar için) önünde bir kare varmış gibi düşünüp onun içine düşürmeye çalışın.

4- Bu 3 maddeyi yaparak topla buluşmaya başladıktan sonra dizlerinizi de kullanmanızı öneririz. Dizleri biraz kırıp güç alıp vücut ağırlığınızı ileri aktarabilir, böylece vuruşunuzun daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Dizlerinizle beraber aynı zamanda omuz rotasyonu da topu hızlandırmanıza katkı sağlayacaktır.

5- Son olarak raketin kapanışı nasıl olmalıdır? Yine sağlaklar üzerinden gidersek, vuruş anında raketinizin azıcık dışarı doğru gitmesi ancak kapanış anında içeri doğru çevrilerek sol bacağınızın yanında bitmesi en uygun senaryo olur.

Sonuç olarak servise iyi konsantre olmanız ve üzerinde çok çalışmanız gerekir. Üniversite döneminde US Open’da antrenmanları izlerken en iyi oyuncuların korta girip sadece 1 saat servis atıp çıktığını çok gördüm. Dediğimiz gibi teniste en önemli vuruş servistir. Örnek olarak Sharapova, Bouchard, Muguruza, Federer, Feliciano López gibi oyuncuları izleyebilirsiniz. Servis çalışmak için kimseye ihtiyacınız yok, bir kova top ve kort yeterli.

Servisle ilgi bir makalemiz daha var onda daha çok orta ve üst seviye oyunculara seslendik: https://www.tennisistanbul.com/en-iyi-servis-icin-6-adim/

Tüm tenissverlere bol “ace” li maçlar dileriz.

Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir