En İyi Servis İçin 6 Adım - Blog - Tennis Istanbul

En İyi Servis İçin 6 Adım

Teniste en önemli vuruşun servis olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

YouTube kanalımızdan “Servisi Nasıl Atılır” videoumuzu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=EkuLmr-eOpU&t=189s

Bir oyuncu profesyonel seviyede başarılı olmak istiyorsa her servis oyunundan en az iki tane kolay (Ace veya return hatası) puan çıkartmak zorundadır.

Sadece servis değil, her vuruş için, oyuncular farklı teknikleri deneyerek kendilerine en uygun olanı bulmaya çalışıyorlar. Gelişim sürecini tamamladıktan sonra da, oturttukları teknikleri ile oyunculuk kariyerlerine devam ediyorlar.

Servisinizi daha iyi seviyeye getirmek için kendinize sormanız gereken 6 soruyu Tennis Istanbul olarak çıkardık, okuduktan sonra gelişmek için ne kadar alanınız olduğunu görünce şaşıracaksınız:

1. İlk servisiniz ne kadar güvenilir?
– Servisinizin hızı tabii ki çok önemli ancak içeri düşmüyorsa çok işe yaramıyor demektir. İlk servisinizin yüzdesi düşükse hızını biraz azaltıp yüzdesini artırmaya çalışın. Servis kutusunun üç farklı alanı var; kortun dışı, kortun içi ve rakibin vücudu. Antrenmanda hedefleyerek çalışın ve sonuca göre kendinizi sorgulayın.
2. Servisi attığınız top sektikten sonra ne kadar sahanın arkasına gidiyor?
– Servisiniz servis karesinde sektikten sonra arka brandaya gitmiyorsa normalinden yavaş gidiyor demektir. Bunu düzeltmek için raketin kafasını hızlandırmanız gerekir. Normal servis antrenmanı dışında, topu havaya atın ve tüm hızınızla önünüze (yere) vurdurun.

3. İkinci servisinizi “kick” olarak kullanıyor musunuz? Ne kadar etkili kullanıyorsunuz?
– “Kick” servisinizin iyi olup olmadığını anlamanız için avantaj tarafındaki servis karesinde test ediyor olmanız daha iyi olacaktır. Servisiniz sektikten sonra çiftler çizgisinin ne kadar dışına çıkıyorsa o kadar iyi atıyorsunuz demektir. Eğer beklediğiniz kadar iyi değilse, topu havada daha çok fırçaladığınızdan emin olun. Roger Federer’in kick servisini izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=PLwz3noMt8o

4. “Slice” servisiniz ne kadar etkili?
– “Slice” servis önemli silahlardan bir tanesi, berabere kortuna sıklıkla kullanabilirsiniz, iyi bir slice servis rakibi kort dışına atmanıza yarayacak ve gelen topu boş sahaya vurmanızla puanı almanıza yardımcı olacaktır. İyi olduğunu anlamak için sektikten sonra ne kadar çiftler çizgisinin (beraber kortunda) dışına gittiğine bakın. Aynı zamanda antrenman maçlarında bunu kullanabiliyor musunuz kontrol edin. Servis için topu havaya attığınızda topla saat 15:00 yönünde buluşmanız daha iyi slice servis atmanızı sağlayacaktır.

5.Servisinizin nereye gideceğini belli ediyor musunuz?
– Bu biraz daha zor bir çalışma ancak rakibin servisinizin nereye geleceğini topu havaya attığınız yere bakarak anlayamıyor olması gerekiyor. Örneğin; avantaj tarafına servis atıyorsunuz ve topu “kick” servis atacakmış gibi kafanızın biraz arkasına doğru attınız, rakip backhand vurmak için hazırlanacak ve kortun o tarafına doğru yarım adım atacaktır, eğer siz o pozisyonda servisi ortaya atabilirseniz çok etkili olacaktır. Ace veya return hatası olmasa bile ralli içindeki avantaj sizde olacaktır.

6. Servisiniz maçın önemli puanlarında size fayda sağlıyor mu?
– Birçok oyuncu önemli puanlar olana kadar çok iyi servis atar ancak kritik durumlarda aynı beceriyi gösteremeyebilir. Kritik puanlarda normalinden fazla strese girip hem çift hata yapabilir, hem de istedikleri gibi servislerini yönlendiremeyebilirler. Bunu düzeltmenin en kolay yolu, önemli puanların servisinden önce size verilen 30 saniyelik süreyi sonuna kadar kullanın, derin nefes alın ve o puanın önemini kafanızda abartmayın. Sadece ve sadece atacağınız servise kendinizi verin.

Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir