Tenisin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir? - Tennis Istanbul

Tenisin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Tennis Istanbul makale, Tenisin İnsan Sağlığına Faydaları

Tenisin sağlığımıza olumlu veya olumsuz getirileri ile ilgili farklı tartışmalar var ancak yapılan araştırmalar sonrasında Tennis Istanbul olarak, olumlu yönünün çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Ralph Paffenbarge’in 10.000 kişiyi kapsayan araştırmasına göre;

· Eğer kişiler haftada 3 saatin üzerinde antrenman yaparlarsa herhangi bir hastalıktan hayatlarını kaybetme risklerini yarı yarıya azaltmış oluyorlar.

· Tenisçiler diğer insanlara nazaran; daha dinç, daha iyimser ve daha saygılı oluyorlar.

· Başka sporları yapan veya hiç spor yapmayanlara nazaran tenisçilerde; depresyon, sinir, belirsizlik, kaygı ve ekstra gerginlik gibi verilerin daha az olduğunu görüyoruz.

· Her tenisçinin oynadığı maçlarda farklı stratejiler geliştirmesinden dolayı, kafalarını diğer insanlara nazaran daha fazla ve etkin kullanmak zorunda olduklarından beyinlerinin daha fazla geliştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

· Ralph Paffenbarge’e göre tenisin, diğer sporlarla (golf, kayak, futbol) karşılaştırıldığında, kişilerin karakterlerinin gelişmesinde ve oturmasında çok daha fazla rol oynadığını söyleyebiliriz.

· Performans tenisi ve veteran tenisinin bisiklet, futbol, voleybol gibi sporlarla kıyaslandığında daha fazla kalori harcattığını söyleyebiliriz.

Bu sonuçları aklımızda tutalım ve neden insanların düzenli olarak tenis oynamasının faydalı olacağını biraz daha açalım.

Çocuklara Faydaları;

· Çocuk yaşta başlayanların el/göz koordinasyonu yaşıtlarına göre çok daha iyi gelişiyor. Tenise başlama yaşıyla ilgili bilgi almak için: https://www.tennisistanbul.com/sorucevap/

· Erken yaşta almaya başladıkları çabukluk ve sprint atma eğitimleriyle arkadaşlarına kıyasla daha hızlı ve dayanıklı bacak yapısına sahip oluyorlar.

· Esneklik konusu ileri yaşlarda çok önemli, herhangi bir spor yaptığınız zaman eğer yeteri kadar esnek değilseniz sakatlanma oranınız artıyor. Spora sonradan başlayanlarda oldukça yüksek sayıda sakatlıklar görebilirsiniz. Tenis oynayan çocuklar tenisle beraber hem kortta hem de kort dışında esnekliği öğreniyorlar.

· Çocukların kimlik kazanmasına katkı sağlıyor ve kötü alışkanlıklardan uzak duruyorlar.

· Spor yaptıkları için daha saygılı aynı zamanda da rekabetçi bireyler olarak büyüyorlar.

Fiziksek faydalar;

· Daha hızlı olmak – antrenmanlarda ve maçlarda yapılan zıplama, depar, topu yaklama çabası hızınızı arttırıyor.

· Bacak kası – antrenman ve maçlarda yapılan yüzlerce koşu özellikle topun olduğu yere doğru yapılan başlama koşusu ve vururken durmanız bacak kaslarınızı geliştiriyor.

· Vücut koordinasyonu – her zaman vücudunuzu topa göre ayarladığınızdan, koordinasyonunuz da bu yapılan vuruş öncesi hareketlerle gelişiyor.

· Dayanıklılık – yapılan uzun antrenmanlar ve maçlar sonunda yorulma süreniz diğerlerine göre uzuyor.

· El ve ayak koordinasyonu – gelen topla doğru yerde buluşmaya çalışmanız koordinasyonunuzu çok geliştiriyor.

Psikolojik faydalar;

· İş hayatında gelişim – tenisteki gelişimin yapılan antrenmanlarla olduğunu, gelişimin başka şekilde olmasının imkansız olduğunu görüyorsunuz. Tennis Istanbul olarak hem kurumsal hayatı hem tenis hayatını bildiğimiz için rahatlıkla her iki tarafta da çalışmadan ilerlemenin çok zor olduğunu söyleyebiliriz.

· Disiplinin gelişmesi – antrenman saatlerine uyarak, maçlardaki rekabet ortamıyla yüzleşerek, iniş çıkışlarda kendinizi kontrol ederek disiplinli olmayı öğreniyorsunuz.

· Hatalardan ders çıkarmak – Maç ve antrenmanlarda yapılan hataları görüp onları daha aza çekmek hem teniste hem de gerçek hayatta çok önem taşıyor. Tenis bu konuda da insanlara yardımcı oluyor.

· Rekabeti öğrenmek – rekabetin her zaman hayatımızda olduğu bir dünyada tenis ile rekabet ortamını öğrenmiş oluyorsunuz.

· Yan etkilere hazır olmak – maç esnasında çıkan problemlere (güneş, rüzgar) uyum sağlamak ve en iyi şekilde maça devam etmek, bahane üretmeden duruma uyum sağlamak.

· Takım oyununu öğrenmek – çift maçlarında eşinle olan iletişiminin maç sonucuna etkisinin çok olduğunu bilip ona göre hareket etmek. En iyi şekilde iletişim kurmayı öğrenmek.

Tennis Istanbul
Alican Seren

  1. Oyku diyor ki:

    Oldukça faydalı bir makale olmuş. Tenisin fiziksel zorlukları biliniyor ancak korta girdiğin an mental olarak verdiğin mücadele de insanın gelişimine bu kadar etki ediyor demek ki. Kaleminize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir