ATP Seviyesinde Bir Oyuncu Senede Kaç Turnuva Oynamalı? - Tennis Istanbul

ATP Seviyesinde Bir Oyuncu Senede Kaç Turnuva Oynamalı?

Yıldızı bu sene parlayan Dominic Thiem sezonu nasıl planlıyor bir göz atalım.

Profesyonel oyuncular ve ekipleri için en önemli noktalardan biri senelik takvimlerini nasıl planladıkları oluyor. Söz konusu planlamayı yaparken dikkat etmeleri gereken birden fazla parametre oluyor. Tennis Istanbul olarak bizim bildiğimiz kadarıyla; bir önceki senede oynanan turnuvalar ve sonuçları, maddi durum, Grand Slam tarihleri, sakatlık ve sağlık durumları, en iyi seviyeye çıkmak istedikleri dönem gibi göz önünde bulundurulması gereken birden çok madde var.

Yıldızı bu sene parlayan Dominic Thiem sezonu nasıl planlıyor bir göz atalım. Roland Garros’ta oynadığı yarı finalden sonra dünya 7 numaraya kadar yükselen genç oyuncu, şu an dünyanın en iyi 10. tenisçisi. Bu sene Paris’te oynadığı yarı final dışında da önemli sonuçlar aldı, Federer’i Stuttgart’ın çim kortunda, Nadal’ı ise Şubat ayında toprak kortta yenmesi ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Thiem bu sonuçları alırken Tennis Istanbul olarak dikkatimizi çeken en önemli istatistik ilk 50’deki oyuncular arasında en fazla turnuvayı oynayan tenisçi olmasıydı. Diğer oyuncular büyük turnuvalardan sonra dinlenirken, Avusturyalı raket fazla dinlenmeden küçük turnuvaları da oynayıp şampiyon olmayı başardı. Bu başarı onu ATP’deki en yüksek kazanma yüzdesi olanlar arasında ilk 3’e soktu.

Bu sene Thiem’in oynadığı maç sayısı şu an için 63, bu rakam dünyanın bir numaralı tenisçisi Novak Djokovic’den 8 maç daha fazla. Nole, Thiem’den sonra en fazla maç yapan ikinci tenisçi. Thiem’e diğer oyunculara göre neden daha fazla maç yaptığı sorulduğunda verdiği cevap şu şekilde oldu; “Her maç yeni tecrübeler edinir ve bir önceki maça göre daha çok öğrenirseniz kesinlikle yorulmazsınız. Aynı zamanda bu sene her hafta kendime yeni vuruşlar katıyorum ve ilerlediğimi görüyorum, bu da beni çok mutlu ediyor,” dedi.

Roger Federer bu sene Thiem ile oynadığı üç maçın ikisini kaybetti ancak tenisin en önemli ismi olan İsviçreli raket de Avusturyalı genç raketi övmekten ve takdir etmekten çekinmedi. Thiem’in devamlılığı ve dayanıklılığı üzerinde duran Federer; “Bence genç tenisçilerin Thiem gibi, sezonda yaşı büyük oyunculara kıyasla daha fazla maç yapabiliyor olmaları gerekiyor, bir iki sene boyunca maç sayınızı yüksek tutup çok çalışmak ve sonraki senelerde de buna alışmak gerekiyor. Avusturyalı raket ne yaptığını çok iyi biliyor ve kortta çok güvenli oynuyor,” dedi.

Dünya tenisinde başarılı olmanın ve üst sıralarda tutunmanın tek yolu var o da çok çalışmak ve ne yazık ki bundan başka bir yol yok. Thiem; “Beni genç yaştan çok çalıştırarak bugünlere hazırladılar, ben çok çalışmaktan başka bir şey bilmiyorum. Hazır olduğum için zorlanmıyorum,” dedi.

Turnuva planlamanızı her yaş için doğru yapmanız ve tecrübeli kişilerden destek alıyor olmanız gerekir. Vücudunuzun durumu, turnuvalara hazırlık süreci, en iyi olmanız gereken dönem ve bunlar gibi maddeler göz önünde bulundurularak senelik plan yapmak gerekiyor. Bu planı da hayata geçirebilmek ve sene boyunca iyi sonuçlar alabilmek için çok iyi ve bilinçli çalışmak gerekiyor.

Tennis Istanbul

Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir