Tenise Kaç Yaşında Başlanır - Tennis Istanbul - Profesyonel Tenis Blog

Tenise Kaç Yaşında Başlanır? Profesyonel Sporcu Nasıl Olunur?

tenise-nasıl-başlanır

Tenise Kaç Yaşında Başlanır? | Profesyonel Olarak Tenis Oynayabilir Miyim?

Son dönemde sıklıkla karşılaştığımız bu tarz soruları daha detaylı açıklamak ve sporcularımıza Tennis Istanbul olarak yol göstermek isteriz.

“15 yaşındayım tenis izledim ve çok hoşuma gitti, daha önce de basketbol ve futbol oynadım, profesyonel oyuncu olabilir miyim?”

Öncelikle “profesyonel tenisçi” olmak ne demek dilerseniz bunun üzerinde kısaca konuşalım. Profesyonel olmak yaptığınız spordan gelir sağlamak, para kazanmak anlamına gelir. Söz konusu geliri sağlamak için de farklı yollar var. A) Türkiye sınırları içinde bir kulüpte oynayabilirsiniz ve başarılıysanız kulübünüz size maaş verebilir. B) Yurt dışına okumaya gidebilirseniz ve başarılıysanız okul size burs verir. C) Dünya sıralamasına girebilirsiniz, katıldığınız turnuvalardan para kazanırsınız. Bu belirttiğimiz maddeler arasında en zor olanı dünya sıralamasında yer almak ve turnuvalardan para kazanmaktır ancak 3 madde için de çok ciddi şekilde çalışmanız ve en geç 8-9 yaşında tenis raketi ve topuyla tanışmanız gerekmektedir.

Çok detay girmeden maddeler üzerinden geçelim.

A) Türkiye içinde oynayarak başarıya ulaşabilirsiniz ve semi-profesyonel olabilirsiniz. Nasıl mı? En geç 8-9 yaşında tenise başlamak gerekir, ayrıca tenisin yanında da farklı bir spor yapabilirsiniz. Bir tenis kulübünde haftada 2-3 saat oynayarak başlayabilirsiniz. İlerleyen yıllarda tenis oynamaya karar verirseniz kademe kademe kortta kaldığınız süreyi artırmanız gerekir, bu konuda da sizi en iyi şekilde antrenörünüz yönlendirecektir. 10 yaşında haftada 4 gün, günde 1.5 saat, 12 yaşında haftada 5 gün tenis, 3 gün kondisyon, senede 10-12 hafta turnuva oynamak gibi koçunuzla beraber senelik takvim oluşturmanız gerekecektir. Bu süreçte dünya çapında bir tenisçi olamazsanız Türkiye şampiyonu olabilir, milli takımda ülkenizi temsil edebilirsiniz.

 B) Yurt dışında burslu okuma fırsatı yakalamak.Yukarıdaki maddede yer alan tüm süreci takip etmeniz gerekecektir, yine erken başlayıp çok çalışmanız ve birçok fedakarlık yapmanız gerekir. İyi bir oyuncu olduktan sonra uluslararası seviyede çok maç kazanamıyorsanız, profesyonel seviyeye zıplama yapamayacak gibiyseniz Amerika’da iyi bir üniversiteye giderek hem tenis kariyerinize devam edebilir hem burslu okur hem de iyi bir eğitim alabilirsiniz.

C) Dünya çapında başarılı bir tenisçi olmak ilk 200, ilk 100, ilk 50 seviyesinde tenis oynamak. Maddeler arasında en zor olanı budur, tenise başlama süreci, antrenman süreci yukarıdakilerle birbirine benzer ancak zaman ilerledikçe bir sürü parametre devreye girecektir. Boyunuz, gücünüz, fizik yapınız, yaşadığınız ve çalıştığınız ülkenin kültür seviyesi, tenis bilgisi, spor kültürü, antrenörünüz, aileniz, ülkenin eğitim sistemi ve daha fazlası. Şu an ilk 100 içinde olan bir Türk tenisçi maalesef yok, daha önce Çağla Büyükakçay ve Marsel İlhan ilk 100 içinde yer aldılar. Teniste “ilk 100” önemlidir, içinde kaldığınız sürece ekonomik olarak süreklilik sağlayabilirsiniz. İlk 100 dışına çıkarsanız ve maddi desteğiniz yoksa turnuvalara gitmekte bütçe sorunu yaşayabilirsiniz.

Peki “ben 15 yaşındayım kendime çok güveniyorum tenise başlayacağım ve profesyonel olacağım.” Samimi olmak gerekirse bu maalesef çok çok zor, bizim bildiğimiz bir örnek yok. En üst düzeyde oynamak için en en geç 10 yaşında tenise başlamamız gerekiyor. En doğru yaş ise 5-6-7 olabilir.

Başarılı bir sporcu olmak için söz konusu spora erken yaşta başlamanız, çok çalışmanız ve doğru yönlendirilmeniz çok önemlidir, bol sporlu ve başarılı bir süreç olmasını dileriz.

Tennis Istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir