Amerika'da Tenis Bursuyla Nasıl Okununur? - Tennis Istanbul - Makale

Amerika’da Tenis Bursuyla Nasıl Okunur?

Amerika-Burslu-Üniversite

Amerika’da Spor/Tenis Bursuyla Üniversite Okunur mu?

Amerika’da burslu eğitim alma konusunu Tennis Istanbul olarak değil, bizzat bu tecrübeyi yaşayan biri olarak kendi deneyimlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Çocuklarını tenise başlatan ve iyi oynaması yolunda emek veren ailelerin çocukları için ileride yapabilecekleri hakkında fikir sahibi olması faydalı olacaktır.

Makalemizde kendi tecrübelerimizden yola çıkarak aşağıda ele aldığımız bazı maddeleri değerlendirelim:

  • Tenise doğru yaşta başlayan bir sporcunun gelecekteki fırsatları neler olabilir?
  • Amerika’da okumak gerçekten en iyi seçeneklerden biri olabilir mi?
  • Amerika’da burslu okumanın sporculara ve gençlere faydaları ne olur ve hayatlarına nasıl yansır?
  • Amerika’ya gitmek için nasıl bir yol izlemek gerekir?

1- Sekiz yaşında tenise başlayan bir çocuk 17-18 yaşlarında neler yapabilir?

Çocuğunuzu başarılı bir sporcu olması için tenise başlatma kararı aldınız, sizi ileride neler bekliyor hızlıca bakalım.

  • En iyi senaryo çocuğunuz dünya çapında bir tenisçi olur ve hayatını tenis oynayarak kazanır. Televizyonda izlediğiniz tenisçiler gibi çocuğunuzu izlersiniz. Bu sonucun çıkması maalesef oldukça düşük bir ihtimal. Ülkemizde her ne kadar Çağla, Marsel gibi değerli oyuncular yetişmiş ve profesyonel tenisçi olmuş olsalar da şu ana kadar tenisin en önemli turnuvalarında (Grand Slam) 3. tura yükselen bir tenisçimiz olmadı. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile oldukça zorlu olan bu süreç maalesef ülkemizde çok daha zor. Sebepleri farklı bir yazı konusu…
  • Çocuğunuz tenise başlar, başarılı olur, Türkiye’de dereceye girer, milli takımları oynar, ülkesini temsil eder. Bu süreç bundan 15-20 sene önce çok daha değerliydi, tüm sporcular Türkiye Şampiyonası’na hazırlanır, yaş gruplarında başarılı olmak için çok çalışırdı ve bu alınan dereceler çok değerliydi. 12-14-16-18 ve büyükler yaş grupları vardı ancak şimdi sporcular tamamen yurtdışı derecelerine konsantre olmuş durumdalar. Aslında çok kötü bir süreç değil ama umarım Türkiye Şampiyonaları bir seviyede eski prestijini kazanır.
  • Tenis oynar, aynı zamanda eğitimini devam ettirir, tenisçi olamazsa (ülke içi veya profesyonel) eğitimi sayesinde iş hayatına atılır, sonrasında da tenisi hobi olarak devam ettirir.
  • Son olarak yine yukarıdakiler gibi en iyi seviyede antrenman yapar, profesyonel tenisçi olamayacağını anladığında Amerika’ya gider burs alır, üniversitesini okur, farklı tecrübeler kazanır sonrasında da ya Amerika’da ya da ülkesinde iş hayatına atılır. Bu arada altını çizmek isteriz ki Amerika’da iyi üniversiteden mezun olan ve sonrasında profesyonel tenisçi olan bir çok örnek var.

2- Amerika’da burslu okumak çocuğum için en mantıklı süreç olabilir mi?

Bizim fikrimizce olabilir. Türkiye şartlarında bile hem orta seviye bir eğitim alıp hem de sıkı antrenmanlara devam edebilirsiniz, böylelikle belli bir yaşa kadar hem okul hem tenis beraber ilerleyebilir. 14-15 yaşlarında gelen sonuçlara göre ileriye yönelik planlama yapılabilir. Sonuçlar kötü gelirse tenis oynamaya devam eder ancak eğitim tarafı kesinlikle bırakılmaz, teniste orta seviye sonuçlar geliyorsa sporcu tenise biraz ağırlık verebilir, eğitimi daha sakin tutar. Çok iyi dereceler alıyorsa, yurt dışında başarılıysa bu sefer okulu bırakmaya kadar gidebilirsiniz. Son ihtimal dışında her zaman Amerika bir fırsat olarak kalacaktır. Amerika’ya okumaya giden çocuk %100 burs alabilir, tenis hayatına devam eder ve okuluna göre orta/iyi seviye eğitim alabilir.

3- Amerika’da burslu okumanın sporculara ve gençlere faydaları ne olur ve hayatlarına nasıl yansır?

Öncelikle gençlere, sporculara çok ciddi bir hayat tecrübesi kazandırır. Tek başına yaşamayı, kendi ayakları üzerinde durmayı öğretir. Kendi eşyalarını kendi yıkar, okuluna, antrenmanına kendi gider, evini kendisi yönetir, okula giderken aynı zamanda çalışır ve para kazanmayı öğrenir. Bunlarla birlikte yeni arkadaşlar edinir, vizyonu genişler, sonrasında isterse Türkiye’ye geri gelir isterse oralarda kalıp hayatına devam eder.

4- Amerika’ya gitmek için ne yapmam lazım?

Bu süreç bildiğimiz kadarıyla genel anlamda değişmiyor ancak detaylar konusunda daha uzun bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. En önemli parametreler; lise not ortalamanızın iyi olması, Toefl ve SAT skorlarınızın iyi olması ve tenis anlamında da hem Türkiye’de hem de yurt dışında (ITF) sonuçlarınızın başarılı olması gerekiyor. Ne kadar başarılıysanız o kadar yüksek burs alma şansınız ve iyi bir üniversiteye gitme şansınız olur.

Sonuç olarak, Amerika’da hem tenisinizi oynayabilir hem de iyi bir eğitim alabilirsiniz. Tenis tarafında yukarıda da belirttiğim gibi hem üniversiteden mezun olup hem de sonrasında profesyonel olan birçok örnek var. Bu işin sonunda hem eğitim alıyorsunuz, hem burslu okuma fırsatı buluyorsunuz, hem de tenis hayatınıza devam ediyorsunuz. En önemlisi de elinizde iyi bir diploma oluyor, yapabilecekleriniz artıyor. Güzel bir fırsat kesinlikle değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Tennis Istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir