Tenis, Roger Federer / Rafael Nadal Rekabetini Kaybederse Neler Olur? - Tennis Istanbul

Tenis, Roger Federer / Rafael Nadal Rekabetini Kaybederse Neler Olur?

Bildiğimiz gibi her sporda seyircilerin daha fazla ilgisini/dikkatini çeken maçlar oluyor.
Futboldan örnek vermek gerekirse; Barcelona vs. Real Madrid, NBA’e gidersek, eski günlerden Lakers vs Boston, günümüzde Cleveland vs Golden State, Baseball’a bakarsak, Yankees vs Red Sox gibi örnekler verebiliriz. Takım sporu olduğu zaman uzun dönem, bireysel spor olduğu zaman ise daha kısa dönemli önemli eşleşmeler görebiliriz. Branşımız tenise göz atarsak geçmişte; Becker vs. Edberg, Sampras vs Agassi diyebiliriz. Günümüzde; Nadal vs Djokovic, Federer vs Nadal ve Djokovic vs Federer gibi eşleşmeler ön plana çıkıyor. Bu maçlar; televizyon, bilet ve sponsor gelirlerini ciddi derecede yükseltiyor ve organizasyonu yapanların dört gözle beklediği maçlar oluyor.

Federer ve Nadal’ın son yıllarda biraz arka planda kalması ve Murray ile Djokovic’in kortları domine etmesi “FEDAL” hayranlarını üzmüş hatta ilerleyen yaşlarından ve sakatlıklarından dolayı bu eşleşmeyi izleyeceklerinden ümidi kesmelerine neden olmuştu. 2017’de daha sağlıklı olarak kortlara dönen Federer ve Nadal, 2016’daki performansları göz önünde bulundurulduğunda en azından 2017 senesinin başında çok başarılı olamayacaklar ve en fazla çeyrek finale kadar çıkabilecekler gibi görünüyorlardı. Ancak biz de dahil olmak üzere tüm tenis severler yanıldı ve sezonun ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık’ta Federer ve Nadal akıl almaz bir şekilde finale kaldı.

Kısaca bu ikilinin (FEDAL) tenise neler kattığına bir bakalım;

  • İkisi beraber toplam 32 Grand Slam kazandılar.
  • 35. karşılaşmaları tüm dünyada izlenme rekorları kırdı.
  • İlk maçları 2004 yılında Miami’de oldu ve bugünden itibaren toplam 35 kere karşı karşıya geldiler.
  • Bu karşılaşmaların 22’si final maçı oldu.
  • 2008 Wimbledon finalinden sonra televizyonda tenis izlenme oranı %100 arttı.

Bu tablodan yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki, tenisin Federer ve Nadal’a çok ihtiyacı var. Ancak Federer 36, Nadal 31 yaşında olduğundan herkesin kafasında acaba bir daha önemli bir maçta karşı karşıya gelebilecekler mi korkusu var.

Sorumuzu tekrar soralım: “Tenis, yıldızları olan Federer ve Nadal’ı kaybedebilir mi?” Cevap çok basit: HAYIR. Davranışları, başarıları, spora olan büyük katkılarıyla seyircilerin gönlünde taht kurmuş bu ikilinin yerini doldurmak çok çok zor olacaktır.

Bu iki süper sporcuyu kaybetmek televizyonculara da ciddi zarar verecektir. Final maçında sadece Avrupa, 16 milyon izleyiciyle bir rekora imza atarken Avusturalya’da maçı 4.4 milyon kişi izledi. Buna ek olarak Turizm firmaları da Federer’in kortlara dönüşünden olumlu etkilendi, Avusturalya Açık’a bu sene gelenler geçen seneye göre %25 arttı. Bilet fiyatları Federer’in maçına göre çok ciddi şekilde değişiklik sağlıyor, maçı gün içinde olacaksa gündüz biletlerinin fiyatı artarken, gece maçı olacaksa gece maçı bilet fiyatları yükseliyor, gündüz maçlarının bilet fiyatları ciddi oranda düşüyor.

Tennis Istanbul olarak Federer ve Nadal’ın uzun seneler kortlarda kalmasını diliyor, sağlıklı ve başarılı bir sene diliyoruz.

Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir