Kadın/Erkek Tenisi Denk mi? - Tennis Istanbul

Kadın/Erkek Tenisi Denk mi?

Kadın Erkek tenisi denk mi? Tennis Istanbul değerlendirdi

Yıllardır turnuvalarda sessizce konuşulan kadın ve erkek tenisindeki gelir dağılımı konusu Novak Djokovic’in

 

önderliğinde bütün oyuncular ve tenis severler tarafından tartışılmaya başlandı. Sırp şampiyonun, erkek tenisinin kadınlara kıyasla daha çok seyirci çektiğini ve bunun sonucunda da sponsorlara ve organizasyonlara daha çok para kazandırdığını belirtti. Bizim de daha önce belirttiğimiz gibi erkeklerin turnuvaları genellikle daha zor geçiyor. Serena Williams veya diğer kadın favoriler bir Grand Slam’de ilk 3-4 maçlarını bir saatte, kolay denecek bir skorla kazanabilirken, erkeklerde favorilerin kazanma süresinin çok daha uzun olduğunu görebiliyoruz.

Indian Wells’de oynanan ATP 1000 turnuvasında maç öncesinde ilk defa bu kadar ciddi olarak konuyu masaya yatıran Novak Djokovic ve turnuvanın CEO’su Raymond Moore kadın tenisçilerin ve kadın maçlarını izleyenlerin tepkisini çekti. Özellikle turnuvanın CEO’sunun yaptığı çarpıcı açıklamalar manşetlere taşındı. “Kadın tenisçiler, erkek tenisçiler sayesinde bu kadar para kazanıyorlar, her akşam dizlerinin üstüne çökerek Nadal, Federer, Djokovic ve Murray’e dua etmeliler” gibi çarpıcı açıklamalardan sonra ortalık karıştı. Seneye Indian Wells’e gidecek kadın tenisçilerin sayısı şimdiden merak konusu. İlk cevap dünya starı Serena Williams’dan geldi ve “kadınlar hiçbir zaman dizlerinin üstüne çökmek zorunda değildir” dedi. Her ne kadar Djokovic, gelen tepkiler üzerine biraz geri adım atsa da, bundan sonra herhangi bir değişiklik olup olmayacağı merak konusu.

Biz TennisIstanbul olarak kadın erkek eşitliğini her zaman savunsak da, erkeklerin turnuvalarda kadınlara kıyasla daha zorlu bir süreçten geçtiğini düşünüyoruz. En basit örnek olarak da Grand Slam’lerin erkekler için 5, kadınlar için 3 set olduğunu verebiliriz.  En azından set sayılarının eşit olması ile daha dengeli bir ortam oluşacaktır. Djokovic’in seyirci sayısını ön plana çıkarmasını pek mantıklı bulmuyoruz çünkü sonuçlar her turnuva ve maç için farklı çıkabiliyor. Örneğin; 2015 yılının US Open turnuvasının kadın biletleri erkek biletlerine nazaran daha erken bitti. Bunun dışında 2013 ve 2014 kadın finalleri erkeklere kıyasla televizyonda daha çok seyirci çekti. Bu sebeplerden dolayı kim daha popüler çok net söyleyemiyoruz.

Rakamlarla kadın/erkek tenisi;

Senede 973 milyon TV’den erkek tenisi izleyicisi
Senede 395 milyon TV’den kadın tenisi izleyicisi
1973 yılında US Open ilk olarak erkek ve kadın tenisi için aynı bütçeyi çıkardı.
2007 yılında son olarak Wimbledon turnuva bütçe dağılımı için diğer Grand Slam’lere katıldı.
2015 yılında Wimbledon finali 9.2 milyon, kadın finali ise 4.3 milyon insan tarafından takip edildi.
2013 ve 2014 yılındaki Kadın US Open finallerini erkeklere kıyasla daha fazla insan izledi.
Geçen sene dünya 10 numaraları  Jo-Wilfried Tsonga ve Roberta Vinci, $2.2m kazandı.

Erkek ve kadınlar aynı para için oynamaya devam mı etmeli yoksa erkek tenisçilerin daha fazla mı kazanması gerek, yorum sizin.

Tennis Istanbul

Alican Seren

25.04.2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir