Kadın/Erkek Tenisinin Eşitsizliği - Tennis Istanbul

Kadın/Erkek Tenisinin Eşitsizliği

27.08.2014 Çarşamba günü New York saati ile 11:00’de başlayan, Ivan Dodig ile Feliciano López

arasındaki karşılaşmanın 5. Sete gittiğini öğrenen seyirciler maçı izlemek için Grandstand kortuna gittiler ancak hayal kırıklığı yaşadılar çünkü geldiklerinde Dodig yerde yatıyordu. 32 derecede oynanan maçta 3. saate girilirken bacağına giren kramplardan dolayı yere yıkılan Dodig, 2 puan daha oynadıktan sonra maçı bırakmak zorunda kaldı. Aynı şekilde Kevin Anderson 4 saat süren maçın ardından son seti 7-6 kazandıktan sonra televizyonlarla röportaj yapmak için soyunma odasından aşırı yorgunluktan dolayı çıkamadı, belki maçtan sonra dudaklarını oynatacak hali bile yoktu.
Bunların yanı sıra Ana Ivanovic ilk tur maçını 1 saat gibi kısa bir sürede kazandı ki bazen Serena Williams’ın çeyrek/yarı final maçlarını 50 dakikada kazandığını görüyoruz.

Kazanılan para aynı olmasına rağmen kortta kalma süresi bayanlar ve erkekler arasında çok farklı oluyor. Akıllara ilk gelen soru bunun eşit bir uygulama mı olduğu? Kulislerde dolaşan çözüm önerilerden bir tanesi, aynı para verilecekse ya bayanların da 5 set üzerinden oynaması, ya da erkeklerin bayanlar gibi 3 set üzerinden oynaması.

Her ne kadar bayan oyuncular 5 set üzerinden oynamak istese de, bu uygulama turnuvanın süresini 1 hafta daha uzatacağından, böyle bir uygulamaya televizyonlar, organizasyonlar ve sponsorlar karşı çıkıyor.  Bu sebeple, şu an için pek imkânlı gözükmüyor.

Peki, erkekleri neden 3 sete indirip daha sağlıklı, daha uzun soluklu olmalarını sağlayamıyoruz? 4 saat sonunda maçını kazanan Kevin Anderson 2 gün sonrasına nasıl hazır olacak? Bu kadar 5 setlik maç oynayan oyuncular en fazla kaç yaşına kadar oynayabilecekler? Eğer Grand Slamler 3 set üzerinden olsa Andre Agassi’yi 40 yaşına kadar izleme şansımız olur muydu? Federer yaptığı 5 setlik maçlardan çok şey öğrendiğini aynı zamanda da çok yıprandığını belirtiyor, bu onun tenisi istediğinden daha erken bırakmasına neden olacak mı? Tenisçiler için 35 yaşın karşılığı 60 mı? Gibi sorular tennisistanbul oyuncularının, organizatörlerin ve tenis severlerin aklına geliyor.

Tennisistanbul olarak bizim düşüncemiz oyuncuların iyiliği ve sağlığı için Grand Slam’lerde final maçı dışında her maçın 3 set üzerinden olması. Böylelikle hem bayan ve erkek eşitliği sağlanmış olur hem de erkek oyuncuların sakatlanması, maç bırakması daha az görülür.

Tennis Istanbul

Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir