Wimbledon'dan Geriye Kalanlar! - Tennis Istanbul

Wimbledon’dan Geriye Kalanlar!

Tennis Istanbul olarak 2014 Wimbledon sonuçlarını değerlendirdik.

Novak Djokovic Wimbledon’daki 2. şampiyonluğunu kazandı.

• Unutulmaz bir finalin ardından son sette galip gelen Novak Djokovic Wimbledon’daki 2. şampiyonluğunu kazandı. Maç içindeki iniş çıkışları ile bilinen Djokovic yine maçın sonunu olumlu getirmeyi başardı. İlk 3 set rallilerde hakim olan taraf olan Djokovic  4. Setin sonlarına doğru bu hakimiyetini kaybediyor gibi gözükse de 5. setin başında toparlayıp, ortalarında tekrar rallilerdeki hakimiyetini yakaladı. 4. set 5-2 öndeyken 5 oyun üst üste kaybedip seti 7-5 kaybetmesine rağmen mental olarak ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Maçın kazanılmasında Djokovic`in istikrarlı ve derin returnleri önemli rol oynadı diyebiliriz. Ödül töreninde “Gelecek sene görüşmek üzere” diyen 33 yaşındaki Federer`i en sevdiği ve en başarılı olduğu bu zeminde yine finalde görebilecek miyiz merakla bekliyorum.

• Çeklerin tenisteki göz ardı edilemeyecek başarısı. Yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı ülkeden bugüne kadar çıkan aklımıza gelen tenisçileri saymamız gerekirse: Petra Kvitova, Ivan Lendl, Martina Navratilova, Tomas Berdych, Hana Mandlikova, Jana Novotna ve Jan Kodes. 2. Şampiyonluğunu final maçını çok rahat bir skorla 6-3 6-0 kazanan Kvitova ülkesi adına bir kupa daha kazanmış oldu. Unutmamamız gereken, ülkemizde yaşayan insan sayısının 70 milyondan fazla olması.

• Her ne kadar Amerika’nın tenis işinde çok başarılı olduğunu düşünsek de yapılan yatırımın karşılığını çok iyi alamadıklarını söyleyebiliriz. Andre Agassi, Pete Sampras gibi tarihe adını yazdırmış oyunculara tek Grand Slam şampiyonluğuyla destek olmaya çalışan Andy Roddick de tenisi bıraktıktan sonra ülkenin ilk 10 içinde oyuncusunu duymayalı uzun zaman oldu. Bunu Amerika`da tenisin tamamen ticarete dökülüp akademikleştirilmesine bağlayabilir miyiz?

• Kanada’yı gururlandıran Eugenie Bouchard, Grand Slam`lerde bu sene 3. üst üste yarı finaline yükseldi. Wimbledon’da finale çıkma başarısını gösteren Bouchard finalde bozguna uğrasa da geleceğin starlarından biri olmaya aday. Verdiği röportajlarla bazı kesimler tarafından “çok bilmiş” olarak görülse de klas duruşu ve güveniyle tenis severleri kendisine hayran bıraktı.

• Sonunda genç tenisçiler geliyor diyebilir miyiz? Alışık olduğumuz 4’lü ( Federer, Nadal, Djokovic, Murray) dışında yeni oyuncular görmek genç tenisçilerin bu 4’lüyü yendiğini görmek seyirciyi heyecanlandırıyor. Dimitrov ve Kyrgios’un galibiyetlerinin devamını görmek istiyoruz.

Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir