Bu Kadar Tenisçi Arasından İyi Olanları Nasıl Anlayabiliriz? - Tennis Istanbul

Bu Kadar Tenisçi Arasından İyi Olanları Nasıl Anlayabiliriz?

Tenisçileri nasıl ayıklarız Tennis Istanbul olarak değerlendirdik.

Sayfalarca yazılacak bir konu olmasına rağmen, bir sayfayı geçmeden açıklamaya çalışalım.

Veliler çocuklarını tenise başlatıyorlar, bazıları büyüyünce; Sharapova/Nadal gibi büyük isimler olmasının hayalini kuruyor, bazıları kahvede olmasın da nerede olursa olsun diye başlatıyor, bazıları çocukları çok hareketli olduğu için başlatıyor, bazıları üniversiteyi Amerika’da burslu okusun diye başlatıyor. Velilerin çocuklarını tenise başlatma nedenlerini fazlalaştırabiliriz. Her ne sebeple olursa olsun, eğer çocuk oynamaya devam ederse ve belli bir seviyeye gelip turnuvalar oynamaya başlarsa ki bu 1-2 sene içinde gerçekleşebilir, o zaman veliler de işin içine dâhil oluyor ve başlıyorlar sormaya, “benim oğlum, benim kızım ne zaman dünya ilk 100 olacak?” Okuyanlar sorabilir, “arkadaş Türkiye’de bu kadar tenisçi yok, kim nerden bilsin ilk 100’u?” Her geçen gün bu talep Türkiye gibi tenisin çok gerisinde kalmış bir ülkede bile artıyor. 1-2 oyuncunun dünya sıralamasında fena olmayan yerlerde olmasından dolayı birçok veli benim de kızım Cağla Büyükakcay gibi olsun, benim de oğlum Marsel Ilhan gibi olsun istiyor.

Bu tip bir soru, genç bir tenisçinin ailesinden, koçuna sorulduğu zaman verilebilecek cevaplar neler olabilir;

-> Çocuğunuz çok iyi ilk 100 içine kesin girecektir.

-> Çok turnuva gezdim ama senin çocuğun gibisini görmedim. İlk 100 içine kesin girecektir.

-> Su an için net bir şey söylemek mümkün değil, 15-16 (özellikle erkek tenisçiler için) yaşından sonra daha net görebiliriz ancak kabiliyetli ve gelecek vaat ediyor.

-> Kabiliyeti, hırsı, isteği ve gücü yeterli değil dünyada başarılı bir tenisçi olması çok mümkün gözükmüyor.

Yukarıdaki cevaplardan sonra özellikle koçlara para veriliyorsa velinin duymak istedikleri ilk iki maddedir ancak gerçekçi midir? Tennisistanbul olarak cevap vermek gerekirse gerçekçi değildir. Tamamen veliyi kandırmak ve parasını almak için verilen cevaplardır. Gerçekçi olan 3. Veya 4. maddedir. Tabii ki yukarıdaki sorunun bir sürü detayı var, sporcu hakkında görüş bildirmek için, yaşı, fiziği, gelişimini tamamlayıp tamamlamadığı, ailesi gibi çok sayıda detay vardır ve her birinin cevabı çok önemlidir. Bir tenisçinin juniorlarda almış olduğu başarının hiç bir önemi yoktur. Sadece ilerisi için ufak bir gösterge olabilir kaldı ki eğer oyuncu juniorlarda ilk 100 tenisçi arasında değilse büyüklerde ilk 100’e girme olasılığı çok çok daha düşüktür.

Bunları göz önünde bulundurarak nasıl olur da biz iyi oyuncuları ayıklayabiliriz, onlara daha çok yatırım yapabiliriz, onlara bakalım. 12-13 yaşındaki tenisçiler için yapılan araştırmalar göstermiştir ki şu an dünyanın ilk 30 oyuncusunu ayni dönem diğerlerinden ayıran özellikler;

-> 3-4 ay daha diğer oyunculara nazaran genç olurlar,

-> Daha ince ve güçsüz olurlar,

-> Genellikle 12-13 yaşındaki rakiplerine nazaran daha hızlı olurlar,

-> Genellikle tenise 6 yaşında başlamış olurlar,

-> 9 yaşında turnuva oynamaya, 11 yaşında kendi ülkelerinin dışındaki turnuvalara giderler,

-> 11 yaşında senede 40-50 tekler, 15 tane çiftler maçı yapmış olurlar,

-> Haftada 10 saat antrenman yaparlar, bazı rakipleri (sonradan başarılı olamayanlar) haftada 20-25 saat antrenman yaparlar,

-> Diğerlerinden haftada 2 saat daha fazla fitness antrenmanı yaparlar,

-> Aileleri her zaman destek verir ve tenisin içindedir ama hiç bir zaman gereğinden fazla işin içine girmezler.

Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir