Tenisin Bize Hayat Hakkında Öğrettiklerini 10 Maddede Sıralayalım! - Tennis Istanbul

Tenisin Bize Hayat Hakkında Öğrettiklerini 10 Maddede Sıralayalım!

Tennis Istanbul hayatı değerlendirdi

Eğer bir alanda iyi değilseniz bir tane çözüm yolu var: Antrenman, antrenman ve antrenman!

• Yeni bir işe başladığınız zaman kimse sizi desteklemeyebilir. Tıpkı ilk korta çıktığınız zaman kimsenin sizi desteklemeyeceği gibi.

     – Her zaman için en iyisini yapmaya çalışın. Kimin sizi desteklediğinin önemi yok, arkanızda duran insanların olması tabii ki çok etkili olacaktır ancak negatif olanların sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin ve çalışmaya devam edin.
• Hayat her zaman yüzünüze gülmeyebilir.
     – Olumsuz durumları kucaklamaya ve bunlardan ders çıkarmaya çalışın, örneğin: Hakemler aleyhinize karar verip maçın sonucunu olumsuz etkileyebilir, bununla ilgili bir şey yapamazsınız ancak bu kararın sizi etkilememesini sağlayabilir, bir sonraki puana %100’ünüz ile odaklanabilirsiniz.
• Eğer bir alanda iyi değilseniz bir tane çözüm yolu var: Antrenman, antrenman ve antrenman!
     – Hiçbir zaman pes etmeyin. Aynı teniste olduğu gibi, bir sürü oyuncunun servisi, volesi kötü olabilir ama zamanla nasıl ilerlettiklerini görebiliyoruz. Örneğin; Roger Federer’in volesi. Antrenman yapın ve varınızı yoğunuzu ortaya koyun, gelen sonuçlara kendiniz de şaşıracaksınız.
• Sizin güçlü ve iyi yanlarınız sizi belli bir yere getirebilir, sonrası sizin elinizde.
     – Sizin iyi servisiniz olabilir ancak rakibinizin forehandi sizden daha kuvvetli olabilir, önemli olan iyi yanlarınızı anlayıp onları en iyi şekilde kullanmaktır. Zayıf yönlerinizin de üstüne gidip kuvvetli duruma getirmeniz size seviye atlatacaktır.
• Vücut dilinizin olumlu veya olumsuz olması hem sizin hem de rakibinizin performansı üzerinde etkili olacaktır.
     – Isınmadan itibaren kimin daha güvenli olduğunu ve kazanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu anlamak mümkündür. Vücut dilinin her zaman pozitif olması ve kendinize inanıyor olmanız çok önemli.
• Kafaca hazır ve kuvvetli olmanız, teknik olarak hazır olmanızdan daha önemli olabilir.
     – Dünyanın ilk 10 oyuncularını 11-50 arasındaki oyunculardan ayıran teknik farklılıkları değil, kafaca daha kuvvetli olmalarıdır. Mental olarak kuvvetli ve hazır olanlar, baskı altında nasıl hareket edeceklerini ve önemli durumlarda ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler, bu da onları sonuca götürür.
• Kaybettiğiniz zaman kesinlikle bahane üretmeyin.
      – Yaşamınız boyunca koyduğunuz hedeflere ulaşamadığınız anlar olacak, belirlediğiniz hedeflere ulaşamadığınız zaman şikayet etmek veya başkalarını sorumlu tutmak yerine neyi yanlış yaptığınızı anlayın, kabul edin ve bir dahakine daha iyisini yapmaya çalışın.
• Hayatınız boyunca hiçbir alanda 1 numara olarak kalamayacaksınız.
      – Ne yazık ki hiçbir işte her zaman 1 numara olamayacaksınız, sizden daha iyileri çıkıyor olacak bu sebeple üzerinizdeki fazla baskıyı atın. Kontrol edebileceğiniz tek şey sizin gayretiniz.
• Ne kadar başarılı olursanız olun, sizin ilerlemeniz için çalışanlara her zaman saygı gösterin.
       – Başarınızdan dolayı işin merkezi siz olabilirsiniz ancak bu başarınızda size yardımcı olan bir sürü insan var, onlara her zaman haklarını verin ve size nasıl davranılmasını isterseniz siz de onlara öyle davranın. İnsanlara karşı saygılı olmak en az başarınız kadar önemli.
•Sonuncusu ve en önemlisi yaptığınız işten keyif almaya bakın.
       – Ne iş yapıyorsanız yapın, keyif almaya, eğlenmeye bakın. Bunu yakalamanın kolay olmadığını Tennis Istanbul olarak biliyoruz ancak elinizden geleni yapmanızı istiyoruz. Mutsuzsanız, mutlu olacağınız bir alanda yer almak için uğraşın. Hayat kısa!
Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir