Raket İçin Kullanılan Kordaj ve Olası Sakatlıklar! - Tennis Istanbul

Raket İçin Kullanılan Kordaj ve Olası Sakatlıklar!

Kordaj ve önemini Tennis Istanbul olarak değerlendirdik.

Sporcu sakatlıkları ile ilgili özel bir konu üzerinde kısaca konuşalım.

Raketler için kullanılan kordajlar sakatlığa yol açan etkenlerden bir tanesi mi? Siz kordajınızı neye göre seçiyorsunuz? Hangi yaştaki oyuncuyu kordaj daha çok etkiliyor?

Polyester kordaj şu an profesyonel tenisçiler arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi, en büyük sebebi ise kordajın “gevşemiş” olması, bu sayede oyuncunun topa istediği hızla ve enerji ile vurmasına rağmen topun çok gitmemesini ve daha rahat kontrol edilmesini sağlıyor. Aynı zamanda topun spinini diğerlerine göre arttırıyor.
Ancak bu durum özellikle profesyonel oyuncuya çok faydalı olurken, genç ve güçsüz tenisçiler için sakatlığa yol açabiliyor.
Polyester kordaj “gevşemiş” malzeme olduğu için topa vurduğunuz yer çok önemli, eğer raketin ortası ile vurmazsanız kordaj sizin kolunuza bir mesaj bırakıyor, “topa ortasıyla vuramadınız.” Bu mesajıyla da kolunuza ciddi bir şok veriyor ve bu şok kolu yeteri kadar güçlü olmayan, gelişmemiş tenisçilerde probleme yol açabiliyor.  Ancak bu olası sakatlık ihtimalini en aza indirmenin bir yolu var, kordajın tansiyonunu kullanabileceğiniz kadar düşük çektirmek.
Tennis Istanbul olarak, sporcularımızın özellikle de yeni başlayanlarla, genç tenisçilerin; ileride “tennis elbow” olmalarını, kalıcı sakatlıklarla karşılaşmamalarını isteriz, bu sebeple önerimiz teli almadan önce biraz daha iyi araştırmanız ve sizi daha az yıpratacak teller kullanmanız. Eğer sporcularımız çok polyester kullanmak istiyorsa biz co-polyesteri öneririz ancak 16 yaşından küçüklerin ve yeni başlayanların raketlerinde başka teller kullanması daha iyi  ve ilerisi için daha sağlıklı olacaktır.
Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir