Novak Djokovic Durdurulabilecek mi? - Tennis Istanbul

Novak Djokovic Durdurulabilecek mi?

Nole 2011 senesinden sonra 2015 yılında da akıllara zarar bir sezon geçirdi.

Roland Garros’ta Stan Wawrinka’ya ilk seti aldıktan sonra kaybetmesiyle bir senede bütün Grand Slam’leri kazanma şansını bir maçla kaçırmış oldu. Üç Grand Slam şampiyonluğuyla sezonu kapatan Nole, kazandığı altı Masters 1000 turnuvasıyla yeni bir rekora daha imza attı. Sezonu 82 galibiyet 6 mağlubiyetle kapatırken Ocak ayından sonra katıldığı her turnuvada finale çıkma başarısını gösterdi. Sezon sonu turnuvası dördüncü kez üst üste kazandıktan sonra; mükemmele yakın bir sezon geçirdiğini belirtti.

Bu sene katıldığı ilk turnuvada da şampiyonluğu kucaklayan Nole finalde ezeli rakibi Rafel Nadal’ı 6-1 6-2’lik setlerle hezimete uğrattı. Skora da yansıyan tek taraflı karşılaşmada Djokovic’in rallilerdeki üstünlüğü istatistiklere de yansıdı, 30 winnerla oynayan Nole’ye, Rafa sadece 9 winnerla karşılık verebildi. Bu sonuçla Djokovic, aralarındaki maçlarda 24-23 öne geçerken son 10 maçın da dokuzunu kazanmış oldu.

Geçen seneyi değerlendirmeye devam edersek,  2016 yılında 29 yaşına girecek olan yıldız oyuncu, dünya sıralamasında en yakın takipçisi, dünyanın iki numaralı oyuncusu Andy Murray’in nerdeyse iki katı puana sahip. Nole’yi 2015 senesinde en çok zorlayan oyuncu olarak gözüken Roger Federer, bu sene 35 yaşında olacak, bu yaşta üst seviyede nasıl mücadele etmeye devam edecek soru işareti.  Görünen o ki, son beş senenin en istikrarlı oyuncusu Nole 2016 senesine de kaldığı yerden devam edecek.

Nole’yi kim durduracak? 2011’de geçirdiği inanılmaz sezondan sonra özellikle Nadal’a karşı final maçlarını kazanmakta zorlanıp, 2015’e kadar istediği kadar Grand Slam kazanamamıştı, bu sebeple 2016’da da aynı senaryo yaşanır mı diye kendimize tam soracakken Qatar finalinde inanılmaz bir maçla Nadal’ı hezimete uğrattı. Federer 2015’de Nole’yle en fazla karşılaşan oyuncu oldu ancak Wimbledon, US Open ve sezon sonu turnuvasının finallerinde kaybetti ve yaşı her geçen yıl artıyor, bu sene de Nole’ye fazla problem çıkaracak gibi gözükmüyor. Geriye Andy Murray ve Stan Wawrinka kalıyor, Andy Murray’nin de işi zor gözüküyor çünkü ikisi de benzer tenisi oynuyor ve aralarındaki maçlara baktığımız zaman Djokovic’in, Murray’e karşı olan üstünlüğünü görebiliriz. Tennis Istanbul olarak Nole’yi durdurabilecek tek adam Stan Wawrinka diyebiliriz. Geçen sene Roland Garros’ta çok iyi bir tenisle 4 sette Djokovic’i mağlup etmiş ve oynadıkları son maçların hepsi yakın geçmiştir. Öngörülmeyen vuruşları, tempoyu istediği zaman artırması, etkili servisleri ve güçlü forehandleriyle her zaman tehlikeli bir oyuncu olan Stan, bu sene Djokovic’in en çok çekindiği oyuncu olacaktır.

Tennis Istanbul

Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir