Maç Stresini Yönetmek Kolay mı? - Tennis Istanbul

Maç Stresini Yönetmek Kolay mı?

Maç öncesi stresin, heyecanın sizi olumsuz etkileyeceğini düşünüyorsanız lütfen okumaya devam edin

Maç öncesinde en iyi oyuncuların heyecanlanmadığını, korta rahat çıktıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dünya tenisini yakından tanıyan önemli bir koçun açıklamasına göre, en tepedeki oyuncular bile soyunma odasındaki streslerini gizleyemiyor ve dışarıya vuruyorlar. Örnek vermek gerekirse Nadal, kitabında maç öncesinde 4 kere tuvalete uğradığını söylüyor.

Amatör veya profesyonel oyunculardan gelen en sık sorulardan bir tanesidir, “stresimi, heyecanımı nasıl engelleyebilirim?” Doğrusu bu heyecanı sonuca olumlu etki edecek şekilde kullanabilir avantajınız haline getirebilirsiniz. Oyuncuların sürekli olarak maç öncesi stresin kötü olduğunu düşünme sebebi; oyunculara bu şekilde bilgi verilmesindendir. Stresi rakibe göstermek, karşı tarafa güven verecektir bu sebeple büyük oyuncuların en büyük özelliklerinden bir tanesi, söz konusu stresi kort içinde hiç göstermemeleri ve çok iyi saklamalarıdır.
Bu stresle başa çıkmanın 6 yolu nedir;
1. Stresin maça ve rekabete hazır olduğunuzu gösteren bir veri olarak görün ve pozitif düşünün.
2. Bu strese dünyanın en iyi oyuncularının girdiğini hiçbir zaman unutmayın.
3. Maç öncesinde stresini dengelemek için ve sahaya yansıtmamak için bir “alışkanlık” bulun. Örneğin, müzik dinleyebilirsiniz.
4. Rakibinizin sizden daha heyecanlı olduğunu unutmayın! En azından siz artık bu stresi nasıl daha etkili ve pozitif hale getireceğinizi biliyorsunuz.
5. Heyecanınız yoksa korta çıkmanın veya maçı kazanmanın sizin için önemi pek yok demektir. Bu her yaptığınız iş için geçerlidir. Sizi heyecanlandırmayan işten iyi sonuç almanız çok zor olur.
6. Stresten kaynaklanan maç başı hatalar için endişelenmeyin ve bu hataları çok problem yapmayın, maçın ilerleyen dakikalarında kendinizi serbest bırakın, daha rahat olacak ve daha iyi oynayacaksınız.
Sonuç olarak Tennis Istanbul olarak mesajımız, stres ve heyecan maç öncesi en iyiler için bile normaldir. Bu stresi pozitif hale getirin ve sonuca olumlu etki edecek şekilde kullanın. Heyecan başarının kaçınılmaz gerçeğidir.
Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir