Bir Avustralya Açık Turnuvasını Daha Geride Bıraktık! - Tennis Istanbul

Bir Avustralya Açık Turnuvasını Daha Geride Bıraktık!

Tennis Istanbul Avustralya Açık Yazısı, Blog ve Makale

Sezonun ilk Grand Slam’i olan Avustralya Açık her sene olduğu gibi bu sene de seyircilerini farklı hikâyelerle hop oturtup hop kaldırdı.

Melbourne’de yapılan turnuvanın toplam ödülü geçen seneye göre %14‘lük bir artış gösterdi ve 62.5 milyon dolar oldu.

Herkesin bildiği gibi beklentisi çok yüksek ancak seyir zevki oldukça düşük tek taraflı geçen bir finalle erkekleri Novak Djokovic kazanırken, kadınları geçen senenin US Open şampiyonu, aynı zamanda son dönemin parlayan yıldızı Japon Naomi Osaka kazandı.

Turnuvadan sakatlıkları yüzünden Del Potro, Gasquet, Kovalik ve Pospisil çekilmek zorunda kaldı. Her sene olduğu gibi bu sene de büyük markalar final maçının 4 milyon insan tarafından izlendiği bir spor karşılaşmasında kendilerini göstermek için sponsor olarak yer aldılar. Birbirinden güzel aynı zamanda yaratıcı iletişimlere imza attılar. Sponsorlardan belli başlı olanları; turnuvanın uzun yıllardır iş ortağı olan ana sponsoru ANZ Bank, tenisle çok uzun zamandır iş birliği içerisinde olan Rolex ve aynı zamanda Rafa Nadal’ın da sponsoru olan KIA Motors ürünlerini turnuva alanında, televizyon ekranlarında ve dijital medyada sergilediler.

Seyir zevki oldukça yüksek olan turnuvanın Tennis Istanbul’a göre en iyi maçı Federer’le Tsitsipas arasında gerçekleşti, tenis severlere 2001’de Federer’in Sampras’ı 5 sette yendiği Wimbledon’daki maçı anımsattı.

2019 Avustralya Açık’tan neler öğrendik bir bakalım:

  • En önemli gelişmelerden bir tanesi tabii ki Andy Murray’nin Agut maçından önce yaptığı açıklama oldu. Tüm tenis severleri şoka uğratan tenisi bırakma açıklamasında gözyaşları sel oldu. Arkasında duran ve ona destek olan hayranlarını gören Andy Murray ameliyat olacağını ve tenise dönebilmek için elinden geleni yapacağını daha sonra açıkladı.
  • Son iki senenin şampiyonu Federer olmadan da keyifli bir turnuva izleyebileceğimizi ve geleceğin emin ellerde olduğunu gördük. Tsitsipas bize ilerleyen günlerde BIG 4 kadar genç yeteneklerin de heyecan vereceğini oynadığı müthiş turnuvayla duyurmuş oldu.
  • Naomi Osaka ilk 2 Grand Slam’ini arka arkaya kazanan Jennifer Capriati’den (2001) sonraki ikinci kadın tenisçi oldu. 2. seti 3 maç sayısından kaybeden Osaka, son sete girilirken ciddi bir moral bozukluğu yaşayıp maçı kaybedeceğini düşünenleri yanılttı. 3. sete ağlayarak giren Japon yıldız tenisin mental bir spor olduğunu bizlere bir kez daha göstermiş oldu.
  • Her ne kadar Tsitsipas Federer karşısında inanılmaz bir zafer kazanmış olsa da finali Nadal – Djokovic ikilisi oynadı. Aynı zamanda Nadal 3. tur, çeyrek final ve yarı final maçlarında genç yetenekleri set vermeden yendi ve “NextGen” oyuncularına “birkaç fırın ekmek yemeniz lazım!” dedi.

Eğitici, keyifli ve seyir zevki yüksek olan bir Grand Slam daha izledik. Sezon bugünden sonra biraz Amerika’daki Los Angles ve Florida tarafında yapılacak ATP 1000 ve WTA Premier turnuvalarına kayıyor.

Son olarak; Roger Federer yaptığı açıklamada toprak kortu özlediğini ve bu sene bir aksilik olmazsa Roland Garros’la beraber bir toprak kort turnuvası daha oynayacağını belirtti. Roger’ı toprakta izlemekten keyif alanlar için oldukça güzel bir haber.

Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir