Önemli Maçları Kaybettikten Sonra Nasıl Toparlanırız? - Tennis Istanbul

Önemli Maçları Kaybettikten Sonra Nasıl Toparlanırız?

Önemli maçları kaybedersek ne yapmalıyız, Tennis Istanbul olarak değerlendirdik.
Ayrıntısız her spor için, dört tane alanın önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz;
teknik, taktik, fizik ve zihinsen kuvvet. Teniste de istinasız bu alanların hepsinin önemi çok büyük ancak zihinsel olarak kuvvetli olmanın sonuca direkt etki ettiğini ve bu dörtlü arasında en önemli etken olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maç içinde kafaca kuvvetli olup, her zaman kazanacağınıza inanmak zorundasın, ancak tabii ki her maçı kazanmanız imkansız ve kariyeriniz boyunca ister profesyonel ister veteran, çok önemli maçları çok şansız şekilde kaybedeceksiniz, bundan kimsenin kaçışı yok. Önemli olan bu zor mağlubiyetlerden sonra toparlamak ve önündeki turnuvalara yansıtmadan iyi sonuçlar almaya devam etmek. Bunu söylemek tabii ki çok kolay ancak uygulamak pek kolay değil.
Örneğin Roger Federer’in aynı sene hem Roland Garros hem de Wimbledon finalinde Rafael Nadal’a kaybettiği maçlara bakalım. Roland Garros’daki maçı kazanma şansı pek olmadığı için normal karşıladı ancak Wimbledon finalinde favori çıktığı maçı 5. Sette 9-7 kaybettikten sonra sırasıyla; Gilles Simon, Ivo Karlovic ve James Blake’e yenildi.
Roger Federer kazanması gereken bu maçları neden kaybetti? Toparlamak için ne yapabilirdi? Bu problemi nasıl çözebiliriz?
Bütün iyi oyuncular bu tip maçlar kaybediyor, bundan kaçış yok. Ivan Lendl şampiyon olmadan 4 tane Grand Slam finali kaybetti. Andre Agassi ilk Grand Slam şampiyonluğu olan Wimbledon’ı kazanmadan önce üç tane final kaybetti. Bu tip örnekler çok ancak bu oyuncuların maçlarını kaybettikten sonra oyuna küsmemeleri, negatif etkilenmemeleri, kaybedilen maçları bir tecrübe olarak görmeleri ve bir sonraki turnuvaya hazır olmaları, onları dünyanın en iyi oyuncuları yaptı.
Siz de tenisin hangi seviyesinde rekabet ediyorsanız, kaybettiğiniz maçları çok çok ciddiye almayın, gerekli dersleri çıkarın ve bilin ki kaybetmek bu oyunun kaçınılmaz gerçeği. Eğer kendinize soruyorsanız neden en iyi 2-3 oyuncudan biri olamıyorum diye bunun sebebi kaybettiğiniz kritik maçlar değil, o maçları kaybettikten sonra kafanızdaki negatif düşünceden dolayı kazanmanız gereken maçları da kaybetmeniz. Mağlubiyetlerin sizin güveninizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin.
Unutmayın ki kaybettiğiniz maç sizin becerilerinizi etkilemiyor, bundan önce kazandığınız maçları hatırlayın, sizin aynı oyununuz devam ediyor ancak bunu sahaya yansıtmak için sürekli pozitif olmak zorundasınız.

Kaybettiğiniz maçlara farklı bahaneler bulmak yerine gerekli dersleri çıkarın, eksiklerinizi görün ve onların üzerinde çalışmaya devam edin. Unutmayın ki kaybetmek veya kazanmak tamamen sizin elinizde değil ancak daha iyi bir tenisçi olmak ve daha çok çalışmak tamamen sizin elinizde.

Tennis Istanbul
Alican Seren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir